wtorek, 11 września 2012

Lekcja 2
Temat : Usługi internetowe - www .

Dwadzieścia lat temu fizyk i programista Timothy Berners - Lee opublikował propozycję globalnego projektu opartego na hipertekście. Tak powstała najpopularniejsza usługa internetowa - www (ang. World Wide Web ). Z tej okazji w serwisie Google pojawił się krótki przewodnik po internecie, stworzony w nowej technologii HTML 5, w nim objaśnienia podstawowych pojęć, a także dowiesz się, na czym polega przetwarzanie w chmurze czy jak w przeglądarce internetowej może działać tryb trójwymiarowy.

Słowo internet pochodzi od dwóch angielskich słów : international oraz network. Internet to zatem po prostu ogromna międzynarodowa sieć połączonych ze sobą komputerów. Działanie internetu jest możliwe dzięki odpowiedniej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Początkowo sygnał był wysyłany wyłącznie za pomocą różnego rodzaju kabli elektrycznych. Dziś wykorzystywane są także światłowody,fale radiowe i satelity. 

Sieć - to grypa komputerów lub innych urządzeń połączonych z sobą tak, by umożliwić wymianę informacji między nimi oraz współużytkować ich zasoby,korzystać ze wspólnych urządzeń, opragromowania,bez danych. 

Internet jako całość tworzą więc nastepujące elementy :
-połączne ze sobą komputery lub sieci komputerów,
-metody komunikacji między nimi,czyli protokoły,
-społeczność,która korzysta z sieci i ją rozwija,
-zasoby zgromadzone i dostępne dla członków sieci,

Do najbardziej znanych protokołów sieciowych należy TCP/IP (ang.Transmission Control Protocol/ Internet Protocol. Umożliwia on komunikowanie się komputerów w sieci lokalnej (intranecie) oraz w sieci globalnej (interenecie). Każdy komputer pracujący w sieci ma przypisany unikatowy adres IP w postaci czterech liczb z zakresu od 0 - 255,oddzielonych kropkami, np. 192.168.252 . Obecny standard IPv4 ma być zastąpiony przez IPv6, który oparty jest na 128 bitach zamiast 32, co pozwala uzyskać wielokrotnie większą pulę różnych adresów IP i w ten sposób umożliwia pracę w sieci interentowej większej liczbie komputerów jednocześnie.  W jednej sieci nie mogą istnieć 2 urządzenia o takim samym numerze IP. 

Protokół sieciowy - to opracowany przez informatyków i zatwierdzony przez uprawnione organy zbiór reguł określających sposób nawiązania połączenia pomiędzy urządzeniami w sieci oraz zasady kodowania przekazanych przez nie informacji. Połącznia z użyciem protokołu odbywają się całkowicie automatycznie,a użytkownik nie musi nawet zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Protokół TCP/IP jest złożeniem 2 protokołów : TCP i IP. Zadaniem pierwszego jest zarządzanie pakietami danych, sterowanie ich przepływem oraz wykrywanie i obsługa błędów.

Jakie korzyści daje nam dostęp do internetu ?

-szybki i łatwy dostęp do informacji,
-możliwość komunikacji na duże odległości z każdym zakątkiem ziemi,
-dostęp do banków,sklepów bez wychodzenia z domu,
-bogata oferta pracy,nauki na odległość,
-możliwość urozmaicenego spędzenia czasu,w tym także rozrywki,

Najpopularniejsze rodzaje złośliwego oprogramowania,jakie możesz spotkać :

-wirus- miniprogram,który "przykleja się" do innych programów w celach destrukcyjnych.

-robak- rozmnaża się tylko poprzez sieć (np.pocztę E-mail),nie potrzebuje "programu-nosiciela".

-backdoor-(ang.tyle drzwi)- jak nazywa wskazuje, jest to furtka umożliwiająca zmów ochronnych systemu przez intruza, a nawet pozostawiona w programie luka lub celowy błąd, aby umożliwić osobie,która go pisała pózniejsze jego nieautoryzowane wykorzystywanie.

-koń trojański- to także backdoor, nie rozmnaża się sam, udaje przydatny program, a po uruchomieniu otwiera jeden z portów interfejsu sieciowego, by wpuścić włamywacza (krakera).
-program szpiegujący- zbiera informacje o użytkowniku i wysyła je do sieci, wystepuje często jako dodatkowy i ukryty komponent większego programu.

-scumware(z ang.szumowiny)-oprogramowanie wykorzystujące niepożądane czynności: okradanie kont interenetowych,wyświetlanie reklam.

-explot(z ang.wykorzystywać)-umożliwia włamanir poprzez wykorzystywanie luki w normalnym oprogramowaniu,które zostało w porę zaktualizowane.

-rootkit(z ang.zakorzeniony)-najniebezpieczniejszy,niewykrywalny przez programy antywirusowe, ponieważ nie jest odrębnym programem, lecz zazwyczaj zostaje "wstrzyknięty" w istotne procedury systemowe.

-keylogger(z ang.wczytywanie klawiszy)-odczytuje i zapisuje naciśnięcia klawiszy,dzięki czemu włamywacz może np. ponać hasło lub numer PIN użytownika.

-dialer(z ang.dzwoniący)-łączy się z siecią poprzez inny,znacznie droższy numer dostępowy niż ten wybrany przez użytkownika,jest niebezpieczny tylko dla posiadaczy modemów.

Adres internetowy-URL, pozwala wskazywać doolny dokument znajdujący się na dysku serwera.

DNS- system nazewnictwa, pozwala posługiwać się adresami URL zamiast numerami IP.Specialne serwery internetowe zajmują się tłumaczeniem nazw domenowych na używane przez komputery adresy IP.

Hostem- nazwiemy każdy komputer podłaczony do internetu, oferujący swoje usługi innym komputerom.

Odsyłacze-każda witryna WWW składa się z wielu stron,miedzy którymi można wędrować za pomocą hiperłaczy,zwanych odsyłaczami, Najczęściej są one wyróżnione w tekście podkreśleniem,lub innym kolorem.

Adres IP komputera- składa się z 4 liczb. Jeżeli korzystasz z dostępu poprzez sieć lokalną,powinien on wyglądać tak :192.168.x.x lub 10.x.x.x,lub też 172.y.x.x (gdzie  oznacza dowolną liczbę z zakresu od 0-255, a y mieści się w przedziale 16-31)

maska sieciowa- maska opisuje część adresu IP,która jest stała w danej sieci. Oznacza to,że wszystkie komputery w tej sieci muszą mieć taką samą część stałą.

Adres bramy internetowej- to adres komputera lub routera w Twojej sieci lokalnej,który ma bezpośredni dostęp do internetu i może się nim podzielić z innymi komupterami.

Adres serwerów DNS- jeżeli używasz adresów URL,przeglądarka nie odnajdzie stron bez pomocy serwera DNS, jest to więc sprawa priorytetowa i dlatego takie serwery występują parami (główny i zapasowy).

DHCP- (ang.Dynamic Host Configuration Protocol)- jest usługą,która dynamicznie przydziela adresy IP komputerom przyłączającym się do sieci i pozwala zautomatyzować proces konfigurowania parametrów połącznia. Na jednym z urządzeń w sieci wystraczy uruchomić program serwer DHCP, a wyręczy on administartora sieci w ręcznym przydzielaniu adresów statystycznych,a użytkownika uwolni od konieczności samodzielnej konfiguracji.

WAP (ang. Wireless Application Protocol)-to standard,dzięki któremu użytkownicy telefonów komórkowych wyposażenych w przeglądarkę WAP mają dostęp do zasobów sieciowych. 

BRAMA- Urządzenie bramy internetowej umożliwia udostępnianie połączenia internetowego za pośrednictwem cyfrowej linii abonenckiej (DSL) lub modemu kablowego wszystkim komputerom w sieci. 

zad.1
Najważniejsze daty związane z historią internetu :

1945

Zaprezentowane zostają idee leżące u podstaw hipertekstu w publikacji Vannevara Busha zamieszczonej w "Atlantic Monthly" w artykule "As We May Think".

1957

Stany Zjednoczone powołują agencję ARPA jako kontrreakcję na wystrzelenie przez Związek Radziecki sputnika. Organizacja ta później przyczynia się do stworzenia Internetu.

1964

W raporcie "On Distributed Communications Networks" Paul'a Barana z RAND Corporation znajduje się propozycja decentralizacji sieci komputerowej, co pozwoli na jej działanie nawet w przypadku awarii jej części.

1969

Agencja ARPA tworzy sieć składającą się z czterech komputerów. Powstaje ARPAnet. W 1971 sieć ARPAnet tworzy 13 komputerów, a w 1973 roku - już 35. Sieć ARPAnet od początku staje się platformą komunikacji między ośrodkami naukowymi. Przy jej pomocy przesyłane są listy elektroniczne oraz tworzone są wspólne projekty naukowe.

1970

Uruchomiona została pierwsza wersja FTP (File Transfer Protocol), dzięki któremu powstaną w Internecie biblioteki programów i sterowników do sprzętu oraz dokumentacji.

1971

Pierwsza wiadomość elektroniczna wysłana przez Ray'a Tomlison'a zapoczątkowuje erę poczty elektronicznej. Obecnie liczbę przesyłanych wiadomości przy pomocy poczty elektronicznej liczy się w trylionach rocznie.

1972

Zostaje stworzona aplikacja umożliwiająca pracę i łączenie się z odległymi komputerami oraz na uruchamianie na nich programów. Aplikacja ta to Telnet.

1973

Do ARPAnetu przyłączone zostają: University College of London w Wielkiej Brytanii i Royal Radar Establishment w Norwergii. Są to pierwsze instytucje spoza Stanów Zjednoczonych.

1974

Vinton Cerf i Bob Kahn w raporcie badawczym "A Protocol for Packet Intercommunication" dotyczącym protokołu TCP po raz pierwszy na świecie używają słowa Internet. Później Vinton Cerf za tą i inne zasługi uznany zostaje "ojcem Internetu".

1976

Mike Lesk z AT&T Bell Labs opracowuje protokół UUCP (Unix to Unix Copy Protocol). Protokół ten był używany w początkowym okresie istnienia grup dyskusyjnych Usenet.

1977

Powstaje pierwsza lista dyskusyjna (mailing list) dzięki TheoryNet, która połączyła przy użyciu poczty elektronicznej stu naukowców. Opracowane zostają protokoły TCP i IP.

1978

W Chicago powstaje RPCM, pierwszy BBS (bulletin-board system). Stopniowo BBS oferuje pogawędki, gry, dyskusje, biblioteki programów i pocztę elektroniczną.

1979

Studenci Tom Truscott, Jim Ellis i Steve Bellovin tworzą Usenet, tekstowe grupy dyskusyjne. Do dziś w Usenecie jest kilkadziesiąt tysięcy grup i miliony użytkowników.

1980

H&R Block kupuje system, który zostaje przekształcony w Compuserve. Jest to jedna z największych usług on-line. Później w 1997 roku Compuserve nie wytrzymuje konkurencji z America Online i zostaje przez nią wchłonięty.

1981

Ted Nelson tworzy koncepcję hipertekstowej bazę danych "Xanadu" w skład której wchodzą informacje z płatnym dostępem. Rozwiązanie to nigdy nie doczekało się realizacji. Pewnym pokrewieństwem do "Xanadu" może legitymować się World Wide Web.

1982

Po raz pierwszy pojawiają się, tak powszechne dzisiaj w poczcie i grupach dyskusyjnych, uśmieszki (smileys), tekstowe znaczki wyrażające emocje.

1983

Stworzona zostaje wojskowa sieć MILNET poprzez oddzielenie węzłów wojskowych od ARPAnet. W ARPAnet hosty i sieci zaczynają używać protokołu TCP/IP. Powstaje właściwy Internet.

1984

National Science Fundation tworzy NSFNET, sieć szybkich superkomputerów wykorzystywanych do celów naukowych. Paul Mockapetris publikuje specyfikację DNS (Domain Name System). Powstaje NNTP (Network News Transfer Protocol), protokół używany do wymiany grup dyskusyjnych. Powstaje usługa on-line "Prodigy", usługa pozwalająca na zakupy, dostęp do informacji i rozrywki. Wdrożenie "Pordigy" następuje dopiero w 1988 roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz